Poľsko

 V Poľsku som bol samozrejme viackrát, ale prvý raz som sa tam vydal ako študent. Sám. Trochu vlakom, trochu stopom a najmä – opäť nepripravene, bez skúseností. Pravdupovediac, veľa som toho nevidel a dosť som sa vytrápil, pretože som spal improvizovane po železničných staniciach. V komunistických časoch to nebolo celkom bez rizika nadobudnutia nálepky politicky nevhodného asociálneho a príživníckeho člena inak vyspelej socialistickej spoločnosti. Prešiel som Katovice, kde ma okrem životné prostredie obšťastňujúcich hút upútalo Lodowisko Rondo, (čiže športová hala s klziskom) v ktorej česko-slovenskí hokejisti za účasti Slovákov V. Dzurillu, P. a M. Šťastných a trénera J. Staršieho v roku 1976 získali titul majstrov sveta, Krakov so starobylou Sukiennicou na Rinku glownom a Varšavu, kde vo mne najväčší dojem zanechal Dworzec Warszawa centralna - tamojšia železničná stanica umiestnená v dvoch podlažiach pod zemou. Dojem vo mne zanechala i preto, že sa tam kvôli nepríjemnému prievanu nedalo prespať.

Tým, že som počas týždňového pobytu v Poľsku nespal, resp. spal v pohotovostnej polohe t.j. často obutý, stalo sa mi čosi, čo s odstupom času zostalo v mojej pamäti trvalo zafixované ako najpamätihodnejší zážitok z Poľska. Zážitok, ktorý sa už nestal na poľskom štátnom území, ale v Košiciach na chirurgickom oddelení nemocnice. Nedýchajúca noha v takmer nepretržite obutých teniskách mala svoje limity.

Panarícium.

Dá sa liečiť aj konzervatívne.

Ak máte smolu a platí pravidlo číslo dva: konzervatívne sa nedá - nastupuje chirurgická liečba.

Chirurgická liečba panarícia sa od inkvizičnej stredovekej tortúry líši len tým, že sa dnes nevykonáva v pivničných priestoroch či hladomorniach. A tiež tým, že sa nepostupuje podľa odbornej príručky Jakuba Sprengera: Malleus maleficarum (Kladivo na čarodejnice), čo bola odborná príručka boja proti démonom.

Dnes sa postupuje podľa MUDr. Páleníka CSc. a doc. MUDr. Trhača: Neodkladné chirurgické výkony na distálním konci končetin...

Skrátka nemilosrdne vám necht strhnú.

A to teda svinsky bolí!

Psia krew!