Ako som sa stal cestovateľom/pestovateľom spomienok... časť

18.04.2010 14:49

 

             Dva spôsoby ako zohnať peniaze na cestovanie.

 

1. Reálny spôsob.

Potrebné pomôcky: 5 litrová zaváraninová fľaša.

Metodika: Každý deň po návrate domov sa prekutráte všetkými vreckami, z ponachádzaných mincí vyselektujete desaťkorunáčky a vložíte ich do zaváraninovej fľaše. Ide o nie drastickú formu šporenia, ktorá vás nijako nezaťaží.

Kapacita fľaše: Do fľaše vojde niečo vyše 24 000 Sk

Dĺžka šporenia po naplnenie fľaše: cca 2 roky

Odporúčanie: Je vhodné viesť si inventárny zoznam, do ktorého každý prírastok mincí zaznamenáte, pretože zratúvanie mincí vám zaberie takmer hodinu.

Riziká: Všetci ostatní členovia rodiny budú v čase núdze siahať po minciach z fľaše. Samozrejme s tým, že požičanú sumu zase vrátia. Ale nie vždy vrátia! Brániť sa tomu možno uzamknutím fľaše do priestoru, od ktorého máte kľúč len vy a prehľad o stratách budete mať aj vďaka inventárnemu zoznamu.

Vylepšenia metodiky: Ak sa šporenia zúčastnia viacerí, alebo dokonca všetci členovia domácnosti dvadsaťštyri tisícová suma sa primerane znásobuje. (Nehovoriac o tom, že pri nenávratných pôžičkách budú teraz už „okrádať„ sami seba).

 

2. Menej reálny spôsob.

V Maďarsku stávková spoločnosť Szerencsejáték organizuje tipovaciu súťaž Ötöslottó. Môžete namietnuť, že predsa Športku máme aj u nás. Áno máme, ale v Ötöslottó sa dajú vyhrať podstatne vyššie sumy. 16. novembra 2002 bola naakumulovaná už 1 miliarda 710 miliónov forintov. (3.11.2003 bolo naakumulované 4,34 mld.Ft.) Hlavná výhra prerátaná na koruny síce už nepôsobí tak ohromujúco (cca 291 mil. Sk) a prerátaná na euro (cca 7,1 mil. euro) ešte menej, ale koho by taká výhra nepotešila? Problém je v tom, že musíte uhádnuť 5 z 90 čísiel. Šanca, že uhádnete je 1:44 000 000. Trikrát väčšia šanca od tejto je, že vás trafí blesk. Samozrejme obyvateľovi stredného Slovenska je asi zaťažko ísť podať do Maďarska Ötöslottó, ale z Bratislavy zájsť do prvej dediny za hranicou - Rajky, kde na zanedbanom námestíčku s pamätníkom obetiam 1. svetovej vojny je stávková kancelária Tottó Lottó nie je až taká záťaž ani časová ani finančná. A navyše takáto aktivita je tiež spojená s cestovateľstvom. A ak budete mať šťastie tak 1 710 000 000 Ft. Síce nevyhráte, ale v stávkovej kancelárii si vás odchytí novinár, urobí s vami rozhovor, ktorý spolu s vašou fotografiou uverejní v miestnej tlači. Tak sa to aspoň udialo mne. A ak vyhráte, nemáte problém obletieť celú zem hoci aj 600 krát. Ale nie v kozmickej rakete! Na takúto vesmírnu turistiku, ktorá sa už tiež začína rozvíjať, vám ani 1 710 000 000 Ft. stačiť nebude! Mimochodom to je tiež jedna z vecí, ktorú vám cestovanie po svete pomôže uvedomiť si v plnej nahote, ale len ťažko pochopiť - obrovskú nespravodlivú nerovnosť. Na jednej strane jedinci, ktorí sú schopní bez problémov utratiť za týždňový „zájazd„ do vesmíru vyše 800 miliónov dolárov, na druhej strane množstvo biednych ľudí v Nepali či Bangladéši a samozrejme aj inde, ktorý musia prežiť s pol dolárom na deň. To je trvalo neudržateľný stav. Buď si ľudstvo, a najmä bohaté krajiny Západu, uvedomia neudržateľnosť tohto stavu, alebo nás, obávam sa, že už v blízkej budúcnosti, očakáva mohutný celosvetový výbuch sociálnej nespokojnosti a možno aj tretia svetová...